Hypotéka, nebo pronájem? Toť otázka. Na hypotečním trhu je dnes živo, protože rekordně nízké úrokové sazby hypoték vytvořily ideální podmínky pro financování vlastního bydlení. Avšak nájmy se také snížily a pro mnoho lidí mohou být výhodnější.
O tom, zda je zrovna pro Vás teď lepší koupit nemovitost, nebo být v nájmu, rozhoduje řada ukazatelů. Podíváme se na ty nejdůležitější.

Finanční možnosti a věk

Na hypoteční úvěr v současnosti dosáhne téměř každý, kdo má stabilní příjem, včetně lidí se zaměstnáním na dobu určitou. Jeho průměrná výše v 1. čtvrtletí roku 2015 mírně přesahuje hranici 1,7 milionu Kč a díky výhodným úrokovým sazbám stoupá i zájem o dlouhodobou (pětiletou) fixaci hypoték, které se sjednávají na 5 až 40 let.

Při zvažování hypotéky pečlivě posuďte své potřeby, možnosti, finanční situaci i věk. Čím dříve ji začnete splácet, tím déle pak budete od vysokých měsíčních poplatků osvobozeni. Sečtěte své příjmy a výdaje, ke kterým přidejte i ty na bydlení v nové nemovitosti, a počítejte i s finanční rezervou pro případ výpadku příjmů. Většina bank pak stejně vyžaduje životní pojištění.

Mladým párům, které ještě nemají stabilní zaměstnání a nevědí, ve kterém městě chtějí bydlet, se doporučuje začít nájemním bydlením. Obzvlášť v Praze jsou navíc pronájmy oproti hypotéce levnější. Bydlení v nájmu je z finančního hlediska obvykle výhodné i tehdy, pokud v dohledné době očekáváte nemovitost jako dědictví nebo dar.

Výběr lokality

Zatímco úrokové sazby hypoték jsou v celé České republice stejné, ceny nemovitostí a pronájmů se značně liší. Hypoteční úvěr se tak vyplatí tam, kde je jeho splátka stejná nebo nižší než tržní nájem. Platí to např. pro Ostravu, pro Ústí nad Labem, ale i pro Brno. Naopak v Praze jsou nemovitosti tak drahé, že se tam stále větší oblibě těší nájemní byty.

Nezapomeňte při svých úvahách hypotéku navýšit o měsíční náklady na bydlení včetně fondu oprav, pojištění apod. Pokud bude pronájem alespoň o čtvrtinu levnější než takto upravená splátka hypotéky, může být pro Vás lepším řešením. Třeba v situaci, kdy chcete mít otevřenou cestu ke snadnému odstěhování nebo na hypotéku nedosáhnete kvůli věku či finančním možnostem.

Když si spočítáte, kolik za nemovitost financovanou z hypotéky zaplatíte i s úroky a s poplatky, možná zjistíte, že je pro Vás skutečně výhodnější pronájem. Navíc, protože ceny pronájmů z důvodu levných hypoték klesají, spolehlivých nájemců začal být nedostatek a mají všude dveře otevřené. Také nový občanský zákoník vylepšil jejich podmínky.

Osobní preference

To, zda si vzít hypotéku, nebo raději zvolit nájemní bydlení, ovlivňují i aktuální osobní preference jako například založení rodiny nebo kariérní růst.

Obecně se dá říci, že pokud jste se už rozhodli pro určité místo, má pořízení vlastního bydlení smysl, protože na rozdíl od pronájmů nabízí mnohem větší jistotu. Plusem je také dlouhodobý růst cen nemovitostí, možnost přizpůsobit byt či dům svému vkusu, volně s ním nakládat a mít ho jako zajištění na stáří.

Čas a peníze na údržbu a opravy

Nepodceňujte ovšem údržbu nemovitosti, která může být i velmi drahá a časově náročná. Z tohoto hlediska si část populace nemůže vynachválit pronájmy, u nichž hlavní starosti leží na bedrech majitele.
Přesto bydlení „ve svém“ upřednostňuje většina Čechů – podle aktuálního průzkumu ho vlastní už 77 % lidí.

Konec levných sazeb hypotéčních uvěrů?
S ohledem na skutečnost, že během posledních pár týdnů došlo k významnému nárůstu ceny zdrojů na celém trhu, dochází u bank k úpravě sazeb úvěrů s dlouhou fixací a k omezení poskytování individuálních úrokových sazeb.
Pokud trend bude pokračovat je to začátek konce snižování úrokových sazeb. Podzim a konec roku nám odpoví jakým směrem se úrokové sazby vydají.

článek vyjde 6.6.2015 v Havlíčkobrodském deníku

Další rady také na www.pkfinance.cz