Na podzim 2017 se výraz Bitcoin rozšířil ze skupiny počítačových nadšenců a kryptoanarchistů mezi běžné lidi. Důvodem byl prudký růst jeho hodnoty a historky o tom, jak se z jeho majitelů stali přes noc boháči. Má smysl pro české investory o něm dnes uvažovat?

Co je to Bitcoin?

Bitcoin je virtuální měna, kterou vytvořil v roce 2009 člověk nebo skupina lidí vystupující pod jménem Satoši Nakamoto. Bitcoin (BTC) neexistuje ve fyzické podobě typu mincí nebo bankovek, ale jen jako shluk nul a jedniček v decentralizované počítačové síti.

V této síti jsou dva druhy uživatelů. Těžaři a vlastníci. Těžaři řeší na počítačích obtížný výpočet zvaný kryptografická nonce a za jeho vyřešení získají odměnu v aktuální výši 12,5 BTC. Celosvětově se to stává přibližně každých 10 minut. Odměna se cca. každé čtyři roky snižuje na polovinu. Všechny Bitcoiny budou vytěženy do roku 2140.

Vlastníci mají Bitcoiny uchované ve své virtuální peněžence. Nakupují je na burzách nebo je mohu získat jako platbu za zboží či služby. Lze jimi platit nebo je prostě držet v naději na jejich zhodnocení.

Cena BTC stoupala od jeho vytvoření v roce 2009 z necelého dolaru na téměř 20 000 dolarů v prosinci 2017. Nyní je přibližně 5 600 USD a opět roste z lokálního minima cca 3 300 USD v prosinci 2018. Cena Bitcoinu se mírně liší podle toho, na jaké burze s ním obchodujete.

 

Výhody Bitcoinu

• Je nezávislý na vládách nebo nadnárodních organizacích.

• Je velmi dobře chráněný proti padělání.

• Snižující se odměna pro těžaře a omezený počet Bitcoinů brání inflaci.

• Lze ho držet anonymně.

• Kdo ho koupil včas, značně zbohatl.

 

Nevýhody Bitcoinu

• Nemá žádnou vnitřní hodnotu. Jeho cena je závislá čistě na nabídce a poptávce.

• S nástupem dalších kryptoměn se zájem o něj rozmělňuje.

• Jeho cena prochází značnými výkyvy.

• Virtuální peněženky napadají hackeři.

• Burzy kryptoměn mohou zkrachovat i s penězi vlastníků.

• Některé vlády se snaží s kryptoměnami bojovat, což snižuje jejich hodnotu.

• Kdo ho nakoupil na vrcholu ceny, ztrácí k dnešku 72 % své investice.

 

Je Bitcoin vhodný pro vás?

Většina českých investorů je konzervativních. Preferují zachování hodnoty své investice před nadějí na raketové zbohatnutí. Dá se na Bitcoinu zbohatnout? Ano. Stejně jako na obchodu s akciemi, měnami nebo komoditami. A rovněž tak i výrazně zchudnout.

Je Bitcoin vhodný pro vás jako investora? Ne. Jeho hodnota není ničím podložená a výrazně kolísá v čase. Může se vrátit na vrchol 20 000 dolarů nebo klesnout zpět na 0,9 USD. Nejde o investici, ale rizikovou formu spekulace.

Navíc, pokud zkrachuje burza, přes kterou Bitcoiny kupujete, nebo vám hacker vybílí virtuální peněženku, nevztahuje se na vás žádné pojištění.

Jestli vás přesto Bitcoin, Ethereum, Litecoin či jiné kryptoměny neodolatelně přitahují, vyhraďte jim ve svém investičním portfoliu malý díl spolu s dalšími vysoce rizikovými finančními nástroji.

Už vám nestačí úrok 1 % v bance? Hledáte zajímavé formy investice? Poraďte se s námi ohledně životního pojištění, penzijního spoření či pojištění, úvěru ze stavebního spoření nebo hypotéce. Našim klientům umíme také poradit se zdaněním výnosů z kapitálových i jiných forem investic.