2020

S blížícím se koncem roku 2019 začínáme přemýšlet, co nás čeká v tom příštím. To se týká i našich financí. Zde je náš odhad.

Jak na tom bude česká ekonomika?

Pokud sledujete zprávy, pak jste bombardováni dvěma extrémy. Vláda a odbory tvrdí, že se ekonomice daří skvěle a zároveň se množí zprávy o zpomalení Německé ekonomiky, na kterou je Česká republika navázaná, probírá se Brexit nebo vliv sankcí Spojených států vůči Číně a EU.

Z letošních 2,5 % HDP se čeká příští rok mezi 2 % (Ministerstvo financí) a 2,4 % (ČNB). To je proti průměru EU stále výborné číslo.

Kolik si vyděláme?

V posledních letech průměrná mzda i její medián, který přesněji vyjadřuje „obvyklé platy“, rychle rostly. Při letošní odhadované inflaci 2,8 % vzrostla průměrná mzda ve 2. čtvrtletí meziročně o 7,2 % na 34 105 Kč. To je oproti roku 2000 více než dvojnásobek. Medián mezd činil 29 137 Kč.

Mzdy budou stoupat i v příštím roce, avšak pravděpodobně o něco pomalejším tempem a více budou závislé na konkrétní firmě nebo organizaci.

Co nám podraží?

Vláda začala potichu zvyšovat daně a poplatky, což zdraž ceny některých služeb a zboží. Podraží alkohol a cigarety, poplatek za vklad do katastru z 1000 na 2000 Kč a například žádost o rozvod vás již nebude stát 2 000 Kč ale rovných 7 000 Kč. Kvůli zdanění rezerv pojišťoven podraží pojištění.

Dále porostou o cca 10 % ceny bytů a domů a s nimi i ceny nájmů. S růstem cen o přibližně 5 až 6 % je třeba počítat u elektřiny a zdražit mají také velké teplárny, které zásobují teplem přibližně tři miliony obyvatel. Nedostatek pracovníků, nárůst cen energií a zavádění EET do dalších oborů se projeví i u řady služeb. Naopak elektronika může být díky nižší poptávce ve světě a růstu kurzu české koruny levnější.

Za kolik budou hypotéky?

Po většinu roku 2019 byly úrokové sazby z hypoték relativně nízké, neboť se zpřísněním podmínek pro jejich udělování a kvůli nedostatku cenově dostupných nemovitostí klesl zájem lidí o ně. V průběhu října však některé banky začaly své sazby o 0,1 až 0,2 % zvyšovat. Pro rok 2020 se dá čekat stagnace nebo jen velmi mírné zvýšení úrokových sazeb z hypoték. Čekat však nemá příliš smysl, protože ceny nemovitostí dále porostou.

Do čeho investovat?

Úroky z vkladů na spořicích účtech se v roce 2020 pravděpodobně mírně zvýší, ale budou stále pod úrovní inflace. Tudy cesta ke zhodnocení vašich peněz nevede. Se zpomalením hospodářského růstu bude také rizikovější investovat do firemních dluhopisů nebo do akcií a podílových fondů s vysokým podílem akcií.

Hodně se mluví o zlatě a jiných kovech jako jistotě v době blížící se recese. Tomuto tématu se budeme věnovat v některém z příštích článků, ale dopředu vám můžeme prozradit, že z pohledu běžného českého investora to není vhodný nástroj.

Pro rok 2020 se výborně hodí speciální fondy komerčních nemovitostí. Nabízejí výnos 4,5 – 5,5 % p. a. a navíc nekopírují aktuální fáze hospodářského cyklu, takže jsou skvělé pro období zpomalující ekonomiky.

Přemýšlíte o hypotéce nebo investicích? Poraďte se s námi. Pomůžeme vám získat výhodnější podmínky, než byste dostali sami.