Zprávy jsou plné informací o šíření coronaviru, v tuzemsku máme první nemocné a burzy prudce padají. Jak na to může reagovat běžný český investor?

Co je coronavirus Covid-19?

Oficiální název tohoto viru je SARS-CoV-2. Jde o virus z rodiny, kam patří i třeba chřipka. Inkubační dobu má 2 až 14 dní. Šíří se kapénkami při kýchání nebo tělesným kontaktem. Nemoc se projevuje horečkou, kašlem, únavou, dušností a bolestí kloubů.

Jako silná chřipka. Může ale proběhnout s velmi mírnými příznaky, jako je to zatím u všech nakažených v ČR, nebo i bez nich. Úmrtnost je cca 2 – 3 %, přičemž rizikový je virus zejména pro seniory a osoby s oslabeným zdravím.

Jak ovlivňuje ekonomiku?

Moderní svět je provázaný. V Číně, která s touto nemocí bojuje nejvíce, se vyrábí mnoho produktů prodávaných po světě, dílů pro firmy z celého světa a je to i velký trh z globálního hlediska. Karantény, zavřené podniky a nedostatek pracovníků znamená omezení ekonomiky.

S tím, jak se nemoc šíří do jiných zemí, postihuje světovou ekonomiku čím dál více. Česká republika je zemí orientovanou na export. Tato situace má a bude mít na ni negativní vliv.

Máme panikařit?

Panika ještě nikdy nikomu nepomohla. Nejedná se o mor. Pro lidi bez jiných zdravotních problémů stačí dodržovat hygienu, zejména mytí rukou, pečovat o svoje zdraví obvyklým způsobem a vyhnout se cestám do rizikových oblastí nebo velkým shromážděním osob.

Zásoby potravin stačí mít na 14 dní, pokud byste přece jen museli být doma. Žádné speciální léky na Covid-19 neexistují, běžné roušky ochrání vaše okolí v případě nemoci před vašimi kapénkami, ale směrem k vám jimi virus projde. Nemá smysl je shánět ze přemrštěné ceny.

Jaké firmy porostou?

Každá krize sebou přináší příležitosti. Krátkodobě půjdou nahoru ceny akcií firem, které vyrábí léky, vakcíny, zdravotnické potřeby, vitamíny nebo poskytují zboží a služby až do domu. Potravin spotřebujeme stejně a benzín bude levnější.

Po krizi dojde k posílení českých firem na úkor těch čínských, protože si už žádná velká evropská společnost nedovolí spoléhat se jen na levné dovozy z Asie, které mohou ze dne na den skončit.

Dlouhodobý investor vydělá vždy

Opakování je matka moudrosti. Jak jsme psali nedávno, historicky nikdy nenastala situace, že by akciové trhy na 15letém investičním horizontu prodělaly.

Každému klientovi radíme, kolik peněz v hotovosti by měl mít v krátkodobé rezervě. Pokud tedy nepotřebujete hradit nějaký nečekaný mimořádný výdaj a zachováte klidnou hlavu, nemusíte se o své investice v podílových fondech bát. Naopak, můžete využít jejich propadu k posílení své pozice za výhodnou cenu.

Více informací o tom, jak se dlouhodobě vyvíjí investice do podílových fondů, najdete v tomto článku.

Shrnutí

Epidemie viru Covid-19 negativně ovlivňuje ekonomiku a její vliv bude pravděpodobně trvat ještě řadu měsíců. Dříve nebo později se dostane i k nám. Panikařit nemá smysl.

Pokud nepotřebujete své peníze ihned na něco důležitého a investujete dlouhodobě, nechte je dál vydělávat nebo zvažte časem za výhodných podmínek navýšení vkladu.

Nejste si jisti, jak nejlépe v současné době investovat? Poraďte se s námi osobně nebo po telefonu. Pomůžeme vám získat výhodnější podmínky, než byste dostali sami.