Ptal se mě klient, jestli nemá vybrat peníze z akciových fondů, když teď ta burza tak klesá. Co se děje na finančních trzích a co to pro nás znamená?

Akcie rostou nebo klesají?

Koncem února dosahovaly akciové indexy maxima za celou dobu jejich sledování. Index S&P 500 zahrnující 500 největších firem na americkém akciovém trhu dosáhl téměř 3400 bodů. Poté došlo zejména kvůli obavám z coronaviru ke korekci na úroveň přibližně 2200 bod. Od 23. března 2020 akcie opět rostou a blíží se zpět k hladině 3000 bodů.

Zdroj: Yahoo Finance

Zde je vidět vývoj tohoto akciového indexu za posledních pět let. Korekce přicházejí, ale vždy po nich nastal růst na ještě vyšší hodnoty. Pokud někdo v panice prodal své akciové portfolio v nejnižším bodě, udělal velmi špatné rozhodnutí.

Co to udělalo s vaším portfoliem?

Nikdo by neměl mít veškeré prostředky jen v jednom druhu majetku. Je jedno, jestli jste uvážlivý investor nebo máte rád agresivní strategie, vždy by se mělo jednat o kombinaci více aktiv, jako jsou podílové fondy, akcie, dluhopisy, nemovitosti, ale třeba i hotovost nebo cenné kovy.

Většina českých investorů je konzervativních a preferují bezpečnější složení portfolia s výrazným podílem dluhopisů, podílových fondů, ale třeba i fondů komerčních realit. V takovém portfoliu jednu klesající složku, třeba akciové fondy, zajištuje stoupající složka, například fondy komerčních realit, které jsou z proticyklické.

Vybalancování portfolia

Investiční portfolio není vytesané do kamene a je vhodné ho v čase měnit podle stavu na trhu. Kromě fondů komerčních nemovitostí, existuje i celá řada dalších rostoucích aktiv. Můžete například přikoupit akcie farmaceutických firem, IT společností umožňujících pracovat z domova, výrobců alkoholu nebo marihuany, které právě rostou. Dá se přesunout část portfolia do cenných papírů vázaných na drahé kovy nebo přímo do těchto kovů fyzicky.

Pokud ale nejste zkušený investor, nemá smysl pokoušet se vytipovat konkrétní akcie a vlastnictví fyzických drahých kovů obecně také doporučujeme jen jako malou část portfolia.

Čas a klidná hlava

V situaci, kdy soukromí investoři panikaří a prodávají své cenné papíry, vidí velcí hráči příležitost levně nakoupit. Ono je celkem jedno, jestli přichází krize, která bude trvat půl roku nebo roky dva. Pokud se nezhroutí celá světová ekonomika, akcie po čase opět porostou na ještě vyšší hodnoty. A kdyby se světová ekonomika přece jen zhroutila, měli bychom mnohem vážnější problémy, než pokles našeho akciového portfolia.

Shrnutí

Na burzách se neděje nic, co tu ještě nebylo. Akcie klesly na úroveň, kde se pohybovaly v letech 2017 a 2018 a právě teď opět stoupají. Kdo investuje dlouhodobě, ví, že takovéto poklesy jsou ideální příležitostí pro rozšíření portfolia. Já jsem tuto příležitost využil spolu s některými klienti. A co vy?

Jedno doporučení navíc, podle kterého se řídím:

Když poklesne kapitálový trh o 10% – přikup.

Když poklesne kapitálový trh o dalších 10% – přikup.

Když poklesne kapitálový trh o dalších 10% – přikup.

Nejste si jisti, jak nejlépe v současné době investovat? Poraďte se s námi osobně nebo po telefonu. Pomůžeme vám získat výhodnější podmínky, než byste dostali sami.