Doplňkové penzijní spoření, jak se nyní jmenuje dřívější penzijní připojištění, má v České republice přibližně 4,4 milionů lidí, které přilákala podpora státu a velmi často i příspěvek zaměstnavatele.

Pro řadu lidí ale není jeho výnos pod úrovní inflace příliš zajímavý, takže buď nespoří vůbec, nebo jen velmi malé částky. S tím, jak roste počet starobních důchodců a klesá počet obyvatel výdělečně činných, se snaží vláda soukromé penzijní spoření zatraktivnit, neboť jen ze státních zdrojů není současný systém dlouhodobě udržitelný.

Připravuje proto nový typ penzijního fondu označovaného jako alternativní. Ten by mohl investovat také do výnosnějších aktiv, jako jsou private equity fondy, infrastrukturní projekty, zlato a jiné drahé kovy, nemovitostí nebo třeba přímé podíly ve firmách.

Takový fond by mohl dosáhnout vyššího výnosu, avšak byl by zatížen vyšším rizikem a také poplatky na jeho správu by byly méně regulované a tedy vyšší, než u stávajících penzijních fondů.

Ministerští úředníci pracují i na novém, státem podpořeném finančním produktu, který se bude jmenovat Účet dlouhodobých investic. Měl by se objevit v roce 2022 a umožní lidem spořit si na stáří se státní podporou ve formě daňového odpočtu také nákupem podílových fondů, akcií, dluhopisů a dalších finančních nástrojů.

Stávající odpočet od základu daně ve výši 24 tisíc korun pro „penzijko“ a 24 tisíc korun pro „životko“ by byl sloučen do jednoho a ve stejné výši 48 tisíc korun a bylo by možné ho využít pro stávající i nové druhy spoření.

Na účet dlouhodobých investic by podle návrhu ministerstva financí mohl přispívat i zaměstnavatel, a to do stávající celkové výše 50 tisíc korun ročně, jak je to nyní. Celkový daňový odpočet i příspěvek zaměstnavatele byt zůstaly stejné, ale rozšířily by se možnosti, jak mohou občané investovat na stáří.

Protože jsou naši politici kreativní a potřebují přicházet za každou stranu s vlastními návrhy, existuje také plán na Státní penzijní fond z pera ČSSD a Pirátů. Ten by měl být podle jejich představ bezrizikový, garantovaný státem, s nízkými poplatky a výnosem nad úrovní inflace. Ostatní strany však tento nápad nepodporují a nejspíš nebude realizován.

Ve hře je i zrušení daňové podpory pro investiční variantu životního pojištění, jak ho navrhuje Patrik Nacher z ANO. To by se ale týkalo jen nově uzavřených smluv.

Nevyznáte se ve všech těchto změnách? Nejste si jisti, jak nejlépe v současné době investovat? Poraďte se s námi osobně nebo po telefonu. Pomůžeme vám získat výhodnější podmínky, než byste dostali sami.