Na jaře letošního roku došlo k propadu na kapitálových trzích. Mnoho investorů znervóznělo. Jak se jejich investice vyvíjela a co jsme jim poradili?

Rychlý propad

Po historických maximech koncem února došlo v březnu 2020 k prudkému poklesu všech hlavních akciových indexů. Například index S&P 500 zahrnující 500 největších firem na americkém akciovém trhu klesl z přibližně 3400 bodů na 2200 bodů.

Důvodem byly zejména obavy z vývoje světové ekonomiky, kterou brzdila nejen rozvíjející se koronakrize, ale také obchodní válka mezi USA a Čínou nebo obavy z oslabení domácí poptávky v Číně.

Akcie tvoří velkou část investičního portfolia fondů, a proto měl tento pokles negativní vliv na portfolio řady běžných českých investorů. Mnozí z nich přemýšleli, že své investice z fondů či akcií se ztrátou ukončí.

Jak se situace vyvíjela?

 

Zdroj: Yahoo Finance

Akciový index S&P 500 nejen že smazal celou ztrátu z jara, ale ke dni přípravy tohoto článku vytvořil nové historické maximum. Růst mezi 15. 3. z lokálního minima na hodnotu k 25. 11. přestavuje přibližně 58 %.

Kolik vydělali naši klienti?

Pokud byl někdo tak prozíravý, že nakoupil akcie přesně na minimu, činí dnes jeho zisk zmíněných 58 % za přibližně 7 měsíců. To odpovídá 99 % za rok. Nikdo z nás nemá křišťálovou kouli a takto skvělý obchod se nejspíš povedl jen několika málo šťastlivcům.

Našim klientům jsme radili, aby rozšířili svou investici při poklesu trhu o každých 10 %. Dejme tomu, že máte portfolio v hodnotě 10 000 Kč v indexu S&P 500 a postupovali jste podle této naší rady. Jde o zjednodušený výpočet bez vlivu směnného kurzu, poplatků a podobně.

Výsledkem naší strategie je, že kromě vložených 3 000 Kč získal náš hypotetický investor za 7 měsíců dalších 1 466 Kč zisku, tedy skoro 15 % výnosu proti původnímu portfoliu, jinými slovy téměř 25 % p. a.

Naopak pokud by v panice svou investici vybral v nejnižším bodě, ztratil by přibližně 35 % hodnoty svého portfolia.

Shrnutí

Kapitálové trhy opět potvrdily, že s chladnou hlavou a dlouhodobým investičním horizontem může i běžný český investor dosahovat pěkným výnosů i v tak turbulentním prostředí, jaké představuje rok 2020.

Nejste odborníci na kapitálové trhy? Chcete dosahovat zajímavých zisků při rozumném riziku? Poraďte se s námi osobně nebo po telefonu. Pomůžeme vám připravit investiční strategie přesně podle vašich potřeb.