České ekonomice se tak úplně nedaří, současná vláda masivně utrácí, kurz české koruny klesá a inflace vysoce přesahuje cíle České národní banky. Tento čtvrtek se sejde její bankovní rada a rozhodne o dalším zvýšení základní úrokové sazby.

Na posledním zasedání zvýšila ČNB tuto sazbu o 0,75 % na 1,5 %. Řadu analytiků takto razantní krok překvapil a odstupující ministryně financí se od něj snažila ČNB odradit. Tato sazba má totiž vliv na veškeré úroky komerčních finančních institucí z vkladů a úvěrů. Ne hned, ale nakonec se v nich projeví.

 

Podle viceguvernéra Tomáše Nidetzkého tento čtvrtek bankovní rada sazby zcela jistě zvýší. Otázkou je jen, jestli o 0,5 % nebo opět o 0,75 %. V delším horizontu to bude znamenat zejména zvýšení cen hypoték, kde se navíc chytají i kroky omezující podmínky, kdo má mít na tento úvěr nárok.

 

Plánujete si vyřídit hypotéku? Máte ji a konec fixace je dříve než za dva roky? Pak vám doporučujeme začít o podmínkách vyjednávat co nejdříve, protože úroková sazba bude v dohledné době dále stoupat.

 

Nejste odborníci na finance? Nevadí. Ozvěte se nám. Rádi vám pomůžeme.