Kvůli ruské invazi na Ukrajinu prochází světová ekonomika včetně finančních trhů prudkým poklesem. Mnoho investorů je silně nervózních. Jak se nyní nejlépe k situaci postavit?

Prudké poklesy

Akciový trh vyjádřený indexem S&P 500 zahrnujícím 500 největších amerických společností ztratil od začátku roku 2022 k dnešnímu dni přibližně 13 % své hodnoty. Důvodem nejsou jen válka na Ukrajině, ale i očekávaná korekce celkově překoupeného trhu.

V roce 2020 na začátku covidové krize byl tento pokles mezi 20. 2. a 23. 3. dokonce 34 %. Takové propady mohou řadu investorů vystrašit a donutit je přemýšlet o výběru peněz. To je ovšem to nejhorší, co mohou udělat.

A ještě větší růsty

Proč? Po každé korekci vždy následovalo období růstu, které nejen že pokles vykompenzovalo, ale trh dosáhl další rekordní hodnoty. Například covidový rok 2020 uzavřel tento index se ziskem 16 % a v roce 2021 dokonce stoupl o 27 %. Pokud někdo při poklesu svou investici zavřel, přišel vždy o velké peníze.

Pan Petr a jeho investice

Náš klient pan Petr není úplně šťastný z aktuálního vývoje jeho akciového portfolia. Od začátku roku klesla jeho hodnota o 13 %.

Zdroj: Google Finance

Stačí ale, aby se podíval na delší časové období, a vše je hned mnohem veselejší. Už při horizontu 5 let je i při současném propadu akciového trhu stále +75 %.

 Zdroj: Google Finance

 Dlouhodobě spolehlivá investice

Pochopitelně americké akcie ani žádné jiné cenné papíry nejsou tiskárna na peníze, takže nelze spoléhat každý rok na takto vysoké zisky. Průměrný ruční výnos indexu S&P 500 je od roku 1926 cca. 10,5 %. Jedná se o bezpečnou a ziskovou investici s prověřenou stoletou historií.

Základem úspěšného investování do akcií, akciových indexů a fondů, ale obecně i do dalších finančních nástrojů, je dlouhodobý pohled a klidná hlava. Neřešte denní poklesy, sledujte horizont ve čtvrtletích a letech. Berte korekci na trhu jako zajímavou příležitost, jak naopak svou investici výhodně navýšit.

Máte strach o svou investici nebo chcete naopak využít aktuální poklesy na trhu a zvýšit ji? Ozvěte se nám. V obou případech vám rádi poradíme.