
Nevíte si rady, co to DIP vlastně je, a jak ho můžete právě Vy efektivně použít? Právě pro Vás je tento článek, ve kterém najdete vše, co potřebujete o DIPu vědět do posledního detailu (včetně krátkých tematických videí). Čtěte dále!
Co to DIP tedy vlastně je?
Jde o nový nástroj, kterým stát podporuje tvorbu individuálních rezerv na důchod, v tomto případě skrze investice třeba do investičních fondů. Přináší možnost čerpat úsporu na dani z příjmu i možnost využívat na investice příspěvky zaměstnavatele, to vše za účelem dlouhodobého investování do regulovaných produktů s potenciálem vysokého zhodnocení.
Maximální odpočet ze základu daně, který lze ročně čerpat, je 48 000 Kč, což odpovídá pravidelné měsíční investici 4 000 Kč. Do tohoto maximálního limitu lze kombinovat i stávající podporované finanční produkty, tedy doplňkové penzijní spoření a životní pojištění. Roční daňová úspora tak při 15% sazbě daně z příjmu činí 7 200 Kč.
Vedle toho je možné také využít případných příspěvků zaměstnavatele, které jsou pro něj do 50 000 Kč ročně daňově uznatelným nákladem a zároveň z nich neodvádí sociální ani zdravotní pojištění.
Od Ledna 2024 je atraktivní složkou DIP je dle návrhu možnost příspěvku zaměstnavatele. Motivací pro něj je oproštění od platby sociálního a zdravotního pojištění až do výše 50 tisíc korun a to stejně jako u daňového zvýhodnění účastníka za všechny produkty investování či spoření na stáři dohromady.
Pokud tedy svému zaměstnanci dá ročně zaměstnavatel 50 tisíc korun bez daní či odvodů na investování v DIP, získá zaměstnanec bezmála dvojnásobek částky, kterou by po zdanění a odvodech dostal v čisté mzdě. Jde tak o značný roční rozdíl investic a potenciálních výnosů při dlouhodobém investování na stáří.
Podmínkou, která souvisí s dlouhodobostí cíle, je investovat nejméně 10 let a investice v jak v DIP tak v novém penzijku nevybrat před 60. rokem života. Pokud ano, investor o daňové výhody zpětně přijde.
Nejjednodušší cestou je samozřejmě přihlášení je požádat o příspěvek na penzijní fond, který již zaměstnanci vlastní nebo si jej sjednají. Při jednorázovém ukončení již stávajících smluv penzijního fondu bude při jednorázovém výběru účtována 15% srážková daň z příspěvku zaměstnavatele, což může představovat značnou částku v budoucnosti. Tato srážka může dosáhnout desetitisíce korun a daň z výnosu fondu se bude pohybovat v řádech tisíců korun.
Jaké jsou u DIPu podmínky a jak se změnil zákon? Stáhněte si přehled, kde se dozvíte naprosto vše spojeno s DIPem!
Sledujte krátké video, kde je vše přehledně vysvětleno!
Vedle toho je možné také využít případných příspěvků zaměstnavatele, které jsou pro něj do 50 000 Kč ročně daňově uznatelným nákladem a zároveň z nich neodvádí sociální ani zdravotní pojištění.
Jaké jsou benefity nejen pro státní zaměstnance?
Výhody jsou obrovské! Zaměstnavatel vám může přispět až 50 000 Kč ročně, což je osvobozeno od sociálního a zdravotního pojištění, přinášející vám významné daňové výhody.
Sledujte krátké video, kde je vše přehledně vysvětleno!
Jaké jsou možnosti využití investování v režimu DIP?
Máte stávající PF transformovaný fond:
Pokud je Vám kolem 55 let a více a máte transformovaný fond na krátkou dobu, máte možnost brzy dostat peníze zpět, a to dokonce jednorázově po dosažení věku 60 let. Smlouva garantuje, že hodnota neklesne pod vloženou investici, takže máte jistotu, ale počítejte dlouhodobě s malým výnosem kolem 1 až 2% p.a. Pokud ukončíte smlouvu v 60 letech, buďte připraveni na srážkovou daň 15% z možného příspěvku od zaměstnavatele a daň z výnosu fondu, což může činit několik tisíc nebo desetitisíce korun.
Sledujte krátké video, kde je vše přehledně vysvětleno!
Máte založený stávající DPS- doplňkové spoření v režimu konzervativní strategie na krátkou dobu:
Máte DPS a pokud je Vám nad 50 let, zvažte zvýšení měsíčního příspěvku na 1700 Kč anebo s možností navýšení ještě o nových až 4000 Kč měsíčně navíc. Smlouva Vám skončí v 60 letech. Pokud můžete využívat příspěvek od zaměstnavatele udělejte to. Pokud nechcete vracet peníze státu a platit srážkovou daň z příspěvku zaměstnavatele v případě jednorázového vyrovnání, přejděte do jiné penzijní společnosti a tím se jí vyhnete, je to za cenu prodloužení doby na 10 let.
Sledujte krátké video, kde je vše přehledně vysvětleno!
Máte založený stávající transformovaný penzijní fond a je Vám méně než 50 let:
Pokud máte dlouhý investiční horizont a máte transformovaný fond, zvažte převod do DPS. V DPS začněte tím, že zvážíte vhodně zvolenou strategii. Obecně platí, že pro dlouhodobé investice je ideální minimálně vyvážená nebo dynamická strategie s vyšším potenciálem výnosu v čase. A teď pozor na klíčový bod: I když investujete na dlouhodobý horizont, nemusíte platit obrovské částky. Stačí například 500 Kč měsíčně. Vše je o tom, být pravidelný a stabilní v investování.
Sledujte krátké video, kde je vše přehledně vysvětleno!
Odkládáte si pravidelnou investici do výše 4000Kč měsíčně:
Pokud už dnes odkládáte peníze a investujete, máme pro vás skvělou zprávu ! Přemýšlejte o přesunu této částky nebo dokonce o jejím navýšení až do výše 4000 Kč měsíčně. Proč? Můžete si vytvořit novou investici v režimu DIP a ušetřit až 7200 Kč za rok na daních. A teď pozor na další výhody! Nepřijdete o žádné peníze na dani z výnosu, což je super, protože výnosy z investic jsou osvobozeny po třech letech. A jestli máte možnost využít příspěvek od zaměstnavatele, neváhejte! Při jednorázovém ukončení nezaplatíte srážkovou daň 15% z tohoto příspěvku.
Sledujte krátké video, kde je vše přehledně vysvětleno!
Nezapomeňte, že si můžete odkládat v rodině oba, úspora je tedy pro každého z partnerů!